b

28.2.05

Digital dust

Je jasné, že se to muselo stát dříve nebo později. Jde o hlavní problém digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy a teď to potkalo i mojí novou Canon D20: prach na senzoru, nebo ještě lépe na skle před senzorem. (Pokud se kliknete na obrázek pod tímto textem, objeví se vám verze s větším rozlišením. V horním části jsou vidět dvě šmouhy způsobené nečistotou ve fotoaparátu)

_MG_0505

Mám teď dvě možnosti:
  1. Odnést fotoaparáat do servisu a doufat, že mi někdo nezanese dovnitř ještě více prachu
  2. Vyčistit si senzor sám. Existuje celá řada firem dodávajících nástroje na čistění (Photographic Solutions, Visible Dust a další). V podstatě jde buď o jakousi velmi čistou špachtli obalenou jemnou látkou a roztok na rozpuštění nečistot nebo velmi jemný štěteček. Hrozí tady ale nebezpečí, že si poškrábu velmi citlivou část fotoaparátu.

Velmi pravděpodobně podstoupí moje D20 operaci číslo dvě. Pokud má někdo z čtenářů Geeklandie lepší nápad, napište mi ho prosím do komentářů. Obávám se ale, že již brzo budu stát nad otevřeným tělem se špachtlí v ruce...


Death of distance

Když v roce 1997 vydala Frances Cairncross knihu s názvem Death of distance (česky méně dramaticky Konec vzdálenosti), tak asi netušila, že ještě o osm let později se bude na vzdálenosti slušně vydělávat. A asi nejlepším příkladem je cena roamingu v Evropě.

Zatímco ještě před několika lety se Američané báli pořizovat mobilní telefony zejména z obavy z vysokých roamingových nákladů, dnes je tomu přesně naopak. Slovo roaming v amerických service plánech skoro nenajdeme. Pojďme porovnat co si dovolí stejná firma - T-Mobile - účtovat v USA a co tady v Evropě.

Ve Spojených státech nabízí T-Mobile takzvané "National plány", které zahrnují celé území USA. Zde je příklad takového plánu:

T-Mobile "Get More Ultra" national plan - cena $79.99 (cca 1 800 Kč)

Volné minuty zdarma: 1500
Minuta volání po USA: 40c (9 Kč)
Weekendová volání: Zdarma
Pracovní dny mimo špičku: Zdarma

Tady v Česku T-Mobile nabízí tento plán:

Balíček Evropa - 375 Kč

Volné minuty zdarma: 15
Minuta volání do/z ČR nebo v rámci navštívené země: 25 Kč.

Pokud nepoužíváme Balíček Evropa, tak stačí vyjet za hranice do Německa a už zaplatímě za místní hovor 19.47 Kč/min a za volání do Česka 30.90 Kč/min. A to vše po síti T-Mobile. Ve Velké Británii je situace ještě komplikovanější. Za minutu hovoru do Čech zaplatíme u T-Mobile 32.24 Kč, ale za volání po místní síti "pouze" 8.06 Kč.

Je jasné, že dnes nemají roamingové poplatky v Evropě žádnou logiku. Cena konektivity je prakticky nulová, technologicky nejde o nic náročného a mobilní firmy se chlubí nálepkou "nadnárodní". Přesto nám rády účtují mezinárodní poplatky. A tak se Death of distance odkládá. Minimálně v Evropě...

25.2.05

Listárna Geeklandie: Topline a bottomline

Otázka z tohoto týdne zní: "Ale mě by spíš zajímalo, co je to topline a bottomline."

Teorie:

Již historicky se výsledky firmy zobrazují ve formě tabulky (income statement/profit and loss statement/výsledovka), kde na první řádce jsou celkové výnosy firmy a na poslední řádce hospodářský výsledek (zisk nebo ztráta). A tak vznikly výrazy topline a bottomline.

Praxe:

Topline ve skutečnosti ukazuje spíše ochotu managementu vydávat za příjmy i to, co příjmy ve skutečnosti vůbec nejsou. O řadě velkých softwarových firem se říká, že do topline počítají software od chvíle, kdy si ho potenciální uživatel stáhne na vyzkoušení. A tak se stalo folklorem softwarového průmyslu, že se jednou za čas provede „restatement“ a vymyšlené příjmy se trochu ořežou.

Bottomline ja naprosto nedeterministické číslo. Způsobů, jak účetně ovlivnit hospodářský výsledek, je tolik, že z se bottomline stal nástroj managementu, jak prezentovat firmu: rostoucí, výdělečnou nebo spíše konzervativní... Existují mezinárodní komise, které se snaží o standardizaci výpočtu hospodářského výsledku a možná se jim to i jednou podaří. Výhodou pak bude, že dostaneme deterministické číslo. Nevýhodou naopak to, že nebude znamenat už vůbec nic.

24.2.05

Raw magie

Pro většinu lidí je digitální fotografie velkým zjednodušením fotografování. Nevyžaduje žádnou práci s filmem, návštěvy fotolabů a podobně. Ale co ti z nás, co chtějí mít plnou "kontrolu" nad našimi fotografiemi? Existuje pro nás obdoba černé komory? Naštěstí ano - je to "raw format" digitálních fotografií.

Princip "raw formátu " je jednoduchý. To, co dělá nevratně digitální fotoaparát ve zlomku vteřiny při fotografování (úprava barev, interpolace, sharpening, komprese atd.), se odloží na pozdější dobu. Při stisku spouště se tedy uloží na paměťovou kartu všechny informace sejmuté ze senzoru. A my si pak můžeme na počítači hrát s celou řadou nastavení při převodu do standardních formátů (tiff, jpeg) tak, aby výsledná fotografie odpovídala našemu očekávání.

Je to čistá magie už proto, že s použitím různých softwarových převodníků dosáhneme úplně jiných výsledků (viz tento pdf). Velmi zajímavou novinkou je v této oblasti RawShooter od firmy pixmantec (jeho tvůrci již jeden velmi dobý převodník vytvořili a to Capture One). Předností RawShooteru je kromě kvality i cena. Je totiž zatím úplně zadarmo. A tak mohou začít kouzla a čáry...

23.2.05

Co je to Betamax?

S hrůzou jsem zjistil, že málokdo v mém okolí ví, co je to Betamax. Asi je budu muset poslat všechny zpět do školy. Topline, bottomline, Betamax a Napster patří do základní slovní výbavy manažera 21. století. Navíc Betamax a Napster mají k sobě blíže, než se na první pohled zdá:

Spojuje je totiž válka právníků o jejich obchodní model. V případě Betamaxu to byl soud "Sony versus Universal". A firma Sony se v roce 1983 obrátila na soud s následující otázkou:

Petitioners manufacture and sell home video tape recorders. Respondents own the copyrights on some of the television programs that are broadcast on the public airwaves. Some members of the general public use video tape recorders sold by petitioners to record some of these broadcasts, as well as a large number of other broadcasts. The question presented is whether the sale of petitioners' copying equipment to the general public violates any of the rights conferred upon respondents by the Copyright.

Odpověď soudu byla pro Betamax pozitivní a dodnes si díky ní můžeme nahrávat audio a video pro svojí potřebu třeba na iPod:

The Betamax is, therefore, capable of substantial noninfringing uses. Sony's sale of such equipment to the general public does not constitute contributory infringement of respondents' copyrights.

Canon EF-S: příští Betamax?

Předpovídat budoucnost standardů je jako číst z kávové sedliny. Málokdo si dnes asi vzpomene, že kromě VHS a Betamaxu se o zájem uživatelů videokazet pokoušel i Video 2000. Ale zejména Betamax od Sony je dodnes používán ve všech školních studiích jako příklad neuspěšného standardu. A podobně možná dopadne i nový standard pro objektivy od firmy Canon: EF-S.

Nejdříve se ale pojďme podívat, co vlastně vede Canon k zavedení nového typu objektivů. Vždyť výměnné objektivy EF jsou jedním z hlavních důvodů úspěchu této firmy. Problém vznikl ale u digitálních fotoaparátů - jejich senzory jsou hlavně z cenových důvodů vyráběny menší (22.7mm x 15.1mm) než je standardní políčko kinofilmu (36mm x 24mm). Výsledek je pak vidět na následujícím obrázku: políčko standardního filmu (modrý rámeček) zabere 1.6 větší plochu než senzor digitální kamery (červený rámeček).

Digital crop


Canon rozhodl k vše, co je mimo červený rámeček ignorovat, a na trh přinesl nový standard optimalizovaný pouze pro menší digitální senzory: EF-S. Výhodou je menší rozměr čoček, váha a tedy i cena celého objektivu. Co se ale stane, až poklesne cena digitálních senzorů? Začnou se pak vyrábět ve velikosti modrého rámečku (36mm x 24mm)? To by byla špatná správa pro majitele objektivů EF-S. Ale možná se zase dostanou do školních učebnic...

22.2.05

Gadget měsíce – Toshiba 4S

Ocenění "Gadget měsíce" tentokrát dostává výrobek firmy Toshiba. Značka Toshiba patří díky své spolehlivosti k našim oblíbeným (Protegé 3600 byl v Geeklandii první notebook s barevnou obrazovkou). A o spolehlivost určitě půjde i u dnešního zařízení:

Komise Geeklandie vybrala miniaturní atomový reaktor Toshiba 4S (Super Safe, Small, & Simple). Jde o sodíkem chlazený reaktor, poháněný uranem, o výkonu 10 MW (více informací zde). Hlavní předností tohoto gadgetu je jednoduchost:
  • palivo se nemusí po dobu životnosti reaktoru (30 let) doplňovat,
  • reaktorová nádoba je zabetonována pod zemí
  • reaktor nemá žádné pohyblivé části a je bezobsluhový
  • zařízení je vyrobeno v továrně a přepraveno lodí na místo určení.

Jedná se o ideální zařízení pro vzdálené vesnice a města – taková větší atomová baterka. A také první potenciální zákazník je městečko Galena na Aljašce s 675 obyvateli. Pokud budete mít tedy zájem o ekologické vytápění, ptejte se na www.toshiba.cz. Nebo u místního distributora...

Cesta z města

Minulý týden jsme strávili na trase Praha, Londýn, Boston, Atlanta, San Francisco, San Jose, Londýn, Praha a tak nám na Geeklandii nezbyl čas. Tento týden to napravíme.

11.2.05

Interoperabilita v praxi

Bill Gates minulý týden publikoval "komuniké", ve kterém popisuje důležitost interoperability při tvorbě software. Bohužel je v kódu tohoto dopisu 126 prohřešků proti interoperabilitě se standardem HTML 4.0. Opakujeme: 126 chyb...

Flickr

Asi před půl rokem jsme na Geeklandii psali o Googlu jako budoucí umělé inteligenci. Blížíme se k této budoucnosti mílovými kroky. Na otázku "Hotel near JFK" nám Google nyní odpoví takto. Představme si ale, že chceme naučit náš centrální počítač, jak reálný svět vypadá. A k tomu nám poslouží Flickr.

Flickr je místo na webu, kam můžeme ukládat fotografie a označovat je popisky neboli "tagy". Zimní obrázky označíme tagem "winter" a rodinné tagem "family". Rodina v zimě bude mít označená jako "family" a "winter" současně.

Představ me si teď, že Flikr bude extrémně uspěšný a velký počet uživatelů digitálních kamer na světě si tam uloží své fota a navíc je dobře označkují. Díky relacím mezi jednotlivými tagy získáme kompletní obraz reálného světa. Bude tedy jasné, jak vypadá modrá obloha ("blue" "sky"), jak tráva v létě ("grass" "summer") a jak obloha v létě ("sky" "summer"). Pak bude pouze otázka dostatečné výpočetní kapacity a náš HAL 9000 začne vidět.

9.2.05

Kometa z Jižní spojky

Dnes ráno jsem viděl krásnou kometu. Měla černé jádro a velmi dlouhý, sněhobílý chvost, který vypadal v ranním slunci jak cukrová vata. Sledoval jsem jí, jak se mi pomalu vzdaluje po Jižní spojce, až úplně zmizela z dohledu.

Vídám tady v Praze tyto komety často. Až příliš často. Nesou nápis Tatra nebo Avia a jejich chvost nebývá vždy sněhobílý. Většinou je to prostě černý kouř, kterým zaplavují město. Přesto se pyšní zelenou emisní nálepkou. Ta bude asi z Úřadu pro sledování komet.

6.2.05

Bill versus Sunbird

Zpráva o tom, že William Henry Gates III. opět navštívil Prahu, se objevila na titulní stránce většiny českých novin. My vám z Geeklandie přinášíme jinou zprávu, která je neméně důležitá a která v hluku premierských a prezidentských setkání zanikla: Mozilla.org uvolnila jednu z prvních verzí kalendářové aplikace Sunbird.

Je jasné, že návštěva Billa Gatese a aktivity Mozilly spolu úzce souvisí! Bill přijel přesvědčit evropské úředníky, aby nepřecházeli na Open Source Software. Mozilla.org dělá vše proto, aby se tak stalo. A sdílená kalendářová aplikace je snem každého byrokrata, bez ní nemůže být žádný kancelářský softwarový "balík" úspěšný.

Sunbird zatím existuje pouze ve verzi 0.2, ale jak je vidět na úspěchu projektů Thunderbird a Firefox, máme se na co těšit. A tak bude muset Bill Gates trávit s evropskými politiky podstatně víc času. Česká media budou mít zase o čem psát...

3.2.05

Reboot

Včera se mi pobláznilo moje PDA a nemohl jsem přerušit reboot operačního systému. Dvacet minut jsem se snažil přimět Sony Clié k rozumu a naštěstí jsem nakonec uspěl.

Moje pokusy mi ale připoměly problém s roverem Spirit, který se podobně porouchal na Marsu 170 milionů kilometerů od země. Signálu to ze země na Mars trvá asi 10 minut a tak bych za 20 minut zvládl pouze jeden pokus o opravu. Připadá mi tedy naprosto neuvěřitelné, že se NASA podařilo rover opravit. A popis opravy zní jako napínavá detektivka.

1.2.05

Marx, ovoce a zelenina

Karel Marx jednou trefně poznamenal: "Každá situace se v historii
opakuje. Poprvé jako tragedie a podruhé jako fraška". Jestliže nákup ovoce a zeleniny za dob komunismu byla tragédie, je dnes nákup toho samého v českych supermarketech naprostá fraška. Více na D-Fens (X-FILES OVOCE, ZELENINA).