b

11.10.04

Last mile

Délka jedné míle může být různá. „International“ míle měří 1 609.344 metrů, „statute“ míle má zase 1 609.347 metrů, „nautical“ míle 1 852 metrů. A poslední/„last“ míle u Českého telekomu měří přesně 20 metrů! Taková je totiž vzdálenost od nejbližší telefonní přípojky k našemu domu v Praze. A po více než dvaceti měsících papírování se podařilo Českému telekomu tuto vzdálenost kabelem překonat. A oživení kabelu je prý již otázka jen několika měsíců.

Samotný výkon jeden metr za měsíc by zasloužil za zmínku. Zastavme se ale u pojmu „last mile“. V technolingu telefonních gigantů je tak označeno připojení koncového uživatele do jejich sítí. A přesně to také popisuje jejich pohled na svět: V centru je telefonní obr, okolo něj jsou sítě a někde na konci jsou zákazníci. Úplně na konci...

3 Comments:

Blogger Johnny said...

Metr za měsíc, kdybych to měl brát doslova, zní hodně depresivně...

Možná právě proto plánuje Český telecom outsourcing: "Český Telecom, a. s., is currently selecting suppliers as it considers outsourcing external maintenance and management of network construction." ;-)

8:26 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Co to slysim?! Roman Stanek, the King of Geeks, a kabel?! Pravej geek ma bezdratovy i cinky v posilovne!

Jeste nam rekni, ze mas doma alespon jednu CRT televizi, alespon jedno auto bez GPS navigace a nepouzivas hyper-optimalizovany buildy FireFoxe od BangBang - a okamzite odhlasuju svy predplatny Men's Health! A to jsem chtel zacit setrit na bily sluchatka!

4:55 odp.  
Blogger Ikebara said...

Von si Telecom až teď v rámci zvyšování zisku vyjednal výjimku. Na trasách do 100m místo drátu bude natahovat provázkový telefon s kelímkem. Docela to funguje, akorát se obtížně dosahuje rychlostí nad 13kBd.

9:00 odp.  

Okomentovat

<< Home