b

29.10.04

Listárna Geeklandie

Firma Apple nás předběhla s odpovědí na otázky našich čtenářů: K čemu nám bude 1TB iPod.

Přesto se dnes pokusíme podívat na následující problém: Co dělat v situaci, kdy velikost hard disků roste exponenciálně a objem hudby roste v nejlepším případě lineárně (a česká populární hudba stagnuje na úrovni, kde byla před 30ti lety)..

My tady v Geekladii vidíme možné tři řešení:
  • omezit copyright hudby na 5 let. Všechna starší hudba by se stala public domain a by bylo možné předinstalovat na iPod obrovské množství hudby zadarmo. Nebylo by to nic nového - pohádky bratří Grimmů se staly dávno public domain a tak můžeme vyprávět Popelku dětem bez nutnosti platit OSA licenční poplatky
  • zvýšit kvalitu hudby, která je legálně dostupná ke stažení. V poslední době posloucháme více a více hudbu z SACD a moc se nám nechce zpět k 128Kb MP3. A teoreticky se na jeden 1 TB iPod vejde pouze 200 SACD disků.

A tak se nebojíme, že se budeme muset řídit radou nášeho čtenáře: "pouštět si šestnáct hodin denně celý rok do každého ucha jinou skladbu". Místo toho nám 1TB disk zaberou naše oblíbené filmy.

2 Comments:

Blogger Ikebara said...

Ono vlastně vůbec nejde o to, k čemu to bude dobré. Ono záleží jenom na tom, aby se to prodalo, když už se to dá vyrobit. Problém ale je, že zdaleka ne jenom elektronika je plná přebytečných věcí, které ani tak moc nestojí. Trochu mi to připadá, jako kdyby v restauraci servírovali oběd ne na talíři, ale na letišti.

9:13 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Připomnělo mi to diskusi v práci - vyvíjíme autorádia. Jeden ze zákazníků si přeje mít v autě zde zmíněný malý velký disk. Vzali jsme v úvahu životnost motoru (řekněme 300tis km), rozhodli jsme, že průměrná rychlost pohybu vozidla by mohla být cca 30km/h a zjistili jsme, že navrhovaná kapacita disku stačí. Vejde se na ni tolik hudby, že se pravděpodobně mnohem dřív zhroutí motor, než se to celé přehraje.

9:58 dop.  

Okomentovat

<< Home