b

28.2.05

Digital dust

Je jasné, že se to muselo stát dříve nebo později. Jde o hlavní problém digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy a teď to potkalo i mojí novou Canon D20: prach na senzoru, nebo ještě lépe na skle před senzorem. (Pokud se kliknete na obrázek pod tímto textem, objeví se vám verze s větším rozlišením. V horním části jsou vidět dvě šmouhy způsobené nečistotou ve fotoaparátu)

_MG_0505

Mám teď dvě možnosti:
  1. Odnést fotoaparáat do servisu a doufat, že mi někdo nezanese dovnitř ještě více prachu
  2. Vyčistit si senzor sám. Existuje celá řada firem dodávajících nástroje na čistění (Photographic Solutions, Visible Dust a další). V podstatě jde buď o jakousi velmi čistou špachtli obalenou jemnou látkou a roztok na rozpuštění nečistot nebo velmi jemný štěteček. Hrozí tady ale nebezpečí, že si poškrábu velmi citlivou část fotoaparátu.

Velmi pravděpodobně podstoupí moje D20 operaci číslo dvě. Pokud má někdo z čtenářů Geeklandie lepší nápad, napište mi ho prosím do komentářů. Obávám se ale, že již brzo budu stát nad otevřeným tělem se špachtlí v ruce...


10 Comments:

Blogger Marko said...

No, pokud mas ruce chirurga, pak bych do toho asi sel... V opacnem pripade radim servis a hned pripredani zkontrolovat. Minimalne to bude na ne, a mas po kom chtit nahradu. Prece si nebudes kupavat novy chip...

Marko

12:28 dop.  
Blogger mzi said...

Ja bych se to snažil vyhnat balónkem, pokud to nepude, tak http://www.pbase.com/copperhill/ccd_cleaning a hodně štěstí.

8:10 dop.  
Blogger Milan said...

Ja mel zatim vzdy uspech s balonkem (ale je treba velkej, ne nejaka mala nefunkcni imitace).

9:08 dop.  
Anonymous Robert said...

Rozhodne lepsi nez balonek je koupit stlaceny vzduch "ve spreji". Ma to mnohem vetsi tlak nez balonek - tim si spis jeste nejake necistoty zaneses. Teprve pokud to nepomuze, cistil bych to mokrou cestou.

10:59 dop.  
Blogger Roman Stanek said...

Balonek a sprej by spíše rozprášily prach po vnitřku fotoaparátu než ho odstranily, ne? Navíc prý ze strejů může kapat trošku špíny.

11:05 dop.  
Anonymous Anonymní said...

Ad balonek - muse se koupit dobry balonek, kteremu se "nedroli vnitrek" - ten se pak vyfukuje a lepi se na sklo. Moje zkusenost - spis se tam vic bordelu nafouka nez vyfouka (jak malych tecek tak i tech velkych)

Ad sprej - musi se koupit stlaceny vzduch (opravdu vzduch, ne plyn) - da se koupit u Skody asi za 500Kc. Ten pak nekondenzuje. Spis se hodi na ofukovani objektivu a matnice.

Ad spachtlicky - tady zalezi na kapaline, ktera se pouziva k cisteni. Ja pouzivam "vodicku" na objektivy od Fomei (za par supu) a misto spachtlicek (kterych je malo za ty penize, u nas nedaji koupit) pouzivam bavlnene cistitka usi s mikrovlaknem - bavlnene proto, ze nepousteji chloupky (na rozdil od papirovych) a maji jemne vlakno. A je jejich hodne (200ks baleni vystaci na 1-2 roky). Vodicka vystaci (50ml baleni a podle moji spotreby) asi na 3-4 roky. Cistim tak 1x do mesice.

2:43 odp.  
Blogger Roman Stanek said...

Diky. Už jsem slyšel několikrát, že se senzor musí čistit tak 1x za měsíc. Což vylučuje návštěvu servisu. Jdu do špachtliček!

2:51 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Zkus tohle:
Brush Your Sensor

2:46 dop.  
Anonymous Anonymní said...

this is a nice canon 20d blog

9:15 odp.  
Blogger Basket said...

Vous avez un blog très agréable et je l'aime, je vais placer un lien de retour à lui dans un de mon blogs qui égale votre contenu. Il peut prendre quelques jours mais je ferai besure pour poster un nouveau commentaire avec le lien arrière.

Merci pour est un bon blogger.

10:33 dop.  

Okomentovat

<< Home