b

25.2.05

Listárna Geeklandie: Topline a bottomline

Otázka z tohoto týdne zní: "Ale mě by spíš zajímalo, co je to topline a bottomline."

Teorie:

Již historicky se výsledky firmy zobrazují ve formě tabulky (income statement/profit and loss statement/výsledovka), kde na první řádce jsou celkové výnosy firmy a na poslední řádce hospodářský výsledek (zisk nebo ztráta). A tak vznikly výrazy topline a bottomline.

Praxe:

Topline ve skutečnosti ukazuje spíše ochotu managementu vydávat za příjmy i to, co příjmy ve skutečnosti vůbec nejsou. O řadě velkých softwarových firem se říká, že do topline počítají software od chvíle, kdy si ho potenciální uživatel stáhne na vyzkoušení. A tak se stalo folklorem softwarového průmyslu, že se jednou za čas provede „restatement“ a vymyšlené příjmy se trochu ořežou.

Bottomline ja naprosto nedeterministické číslo. Způsobů, jak účetně ovlivnit hospodářský výsledek, je tolik, že z se bottomline stal nástroj managementu, jak prezentovat firmu: rostoucí, výdělečnou nebo spíše konzervativní... Existují mezinárodní komise, které se snaží o standardizaci výpočtu hospodářského výsledku a možná se jim to i jednou podaří. Výhodou pak bude, že dostaneme deterministické číslo. Nevýhodou naopak to, že nebude znamenat už vůbec nic.

2 Comments:

Blogger Mormegil said...

Díky za odpověď! :-) Z mého původního googlování něco podobného taky vycházelo, ale bylo to dost nepřesvědčivé, topline označuje taky třeba spoustu různých výrobků. Teď to aspoň vím přesně (až se vrhnu na podnikání na burze, bude se to hodit :o) ).

1:53 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Jak funguje listárna? Nikde jsem nenašel email.

7:02 odp.  

Okomentovat

<< Home