b

4.4.05

VoIP - zkušenosti z praxe

Na Marigoldu se o weekendu diskutovalo o mém VoIP postu. A tak dnes popíšu naše zkušenosti s používáním VoIP za posledních 3 roky.

Omyl č. 1 - VoIP je méně kvalitní než POTS (Plain old telephone service)

Záleží na kodeku a dostupné šířce pásma. Tady v Systinetu máme 3Mbps spojení na GTS a za poslední 3 roky se stalo možná jednou nebo dvakrát, že mi při hovoru vypadlo několik paketů. V Bostonu si něco podobného vůbec nepamatuji. Pro jeden hovor je vyhrazeno 90Kbps a tak je kvalita hovoru daleko vyšší než POST. Často se stává, že osoba na druhé straně nechce věřit, že nevolám z Bostonu.

Omyl č. 2 - VoIP je méně spolehlivý než POTS

Před několika měsící Bostonem proběhla bouře a napršelo do naší budovy. Všechny normální telefonní linky přestaly pracovat a byli jsme odkázáni na GSM a VoIP. Navíc, pokud není konektivita na naší ústřednu, přepojí VoIP provider spojení na mobilní telefon nebo jiné dostupné číslo (viz relé v jednom z komentářů na Marigoldu). Také se spolehlivostí ústředen to není moc slavné - za poslední 3 měsíce nám několikrát odešel zdroj v ústředně od Alcatelu. Z naší zkušenosti je VoIP minimálně stejně spolehlivý jako POTS - a proto naše rozhodnutí na VoIP přejít.

Omyl č. 3 - Voice a IP se k sobě nehodí

Tato diskuze se mohla vést před několika lety. Dnes už je jasné, že VoIP je budoucnost telefonie a každá telekomunikační firma má v plánu kompletní přechod na VoIP. Není totiž výhodné přenášet data a voice odděleně a udržovat a spravovat na to dvě nezávislé sítě. A již dnes se celosvětově přenese větší objem dat než voice.

PS. Odpovědi na některé otázky na Marigoldu:

Jak připojit analogové telefony k VoIP?

Analogové telefony už nepoužíváme, ale ve speciálních případech kdy musíme zanechat analogový telefon (speakerphone), použijeme převodník ATA (Analog Telephone Adapter).

Co s číslem v Česku?

Pro hovory po Česku zatím používáme ISDN připojení do naší Asterisk ústředny (ústředna sama na základě Least Cost Routing určí, kam hovor spojovat). Určitě existují firmy poskytující VoIP bránu v Česku - ideálně to pro nás jednou bude dělat třeba GTS. Pak nebudeme ISDN potřebovat a do firmy povede pouze IP spojení.

5 Comments:

Anonymous Filipek said...

Jaké aplikace využíváte? Skype?

Díky

3:26 odp.  
Blogger Joe Muka said...

Hi, Saw your site late night. Some of your ideas I may use for my site about voip phone system It's kind of a boring topic...I liked some of your info.

4:30 odp.  
Blogger Cape Cod Summer said...

Could any bloggers out there suggest a good site for
articles?

7:29 odp.  
Blogger TLA Increase Your Page Rank said...

Klick HierBeschleunigen Sie Ihre Modem-Verbindung auf nahezu DSL-Geschwindigkeit für €3.25 pro Monat Modem

10:19 odp.  
Blogger fahrrad.de said...

Vous avez un blog très agréable et je l'aime, je vais placer un lien de retour à lui dans un de mon blogs qui égale votre contenu. Il peut prendre quelques jours mais je ferai besure pour poster un nouveau commentaire avec le lien arrière.

Merci pour est un bon blogger.

9:58 dop.  

Okomentovat

<< Home