b

1.6.05

Free checking

V USA uvidíte nápis "Free checking" na většině reklam na bankovní účty (tady je příklad). Nulové bankovní poplatky jsou tam prostě jednou ze základních součástí konkurenčního boje.

Zato v Česku teď zuří mediální válka mezi kartelem bank a jejich vazaly zákazníky o výši těchto poplatků. Banky svalují vinu na zákazníky. Ti jsou prý málo zadlužení, neplatí dost na úrocích a poplatcích z kreditních karet a tak si banky svůj zisk stáhnou přímo z jejich účtu. Místo o konkurenčním boji zde dá spíše mluvit o ráji pro banky...

PS. Takto si představuji jak typický finanční ředitel banky asi dělá cenovou kalkulaci:

Plánovaný roční zisk banky / Počet zákazníků / 12 = Měsíční poplatek za vedení účtu

7 Comments:

Blogger P24L said...

Ono je to celkem jednoduché, banka vytluče peníze z klientů buď z poplatků a nebo z úrokové marže. Takže v ČR platíme poplatky, v US zase mají nižší uroky z vkladů nebo vyšší uroky z půjček..
Banka si prostě na své přijde vždy...
Wachovii rostly tržby o 12%, zisk o 21%, tzn. zase klienty obrali o něco víc než předloni :)

10:53 dop.  
Blogger Roman Stanek said...

Souhlasím. Ale jistě cítíte, že v tom malý rozdíl je. Práce s úrokovou marží je něco, čemu se banky musí trochu věnovat. Měsíční poplatky plynou naprosto pravidelně a automaticky...

10:59 dop.  
Anonymous Dan Péder said...

Problém ředitelů bank je v tom, že už to tak zbylo po komunistech. Ten, kdo by poplatky zrušil, by musel akcionářům nějak vysvětlit nebo lépe nečím vykompenzovat takový pokles tržeb. A na to by musel hodně přemýšlet ...

12:23 odp.  
Anonymous Michal said...

Ono to ani v tom USA tak nebylo vzdycky. Aspon kdyz jsem tam byl na prelomu 1999/2000, tak "Totally Free Checking" bylo neco, co v nasem okoli nabizela jedina banka a mela na to velikansky reklamni transparenty.

3:12 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Poplatky.. Teď s tím prý budou vládní síly něco dělat. Ale jak sleduju zprávy, tak to jsou dost pitomosti. Dneska prý jeden na CT1 za několik málo plateb měsíčně platí až tisíce a kvůli tomu přestal platit sociální pojištění... Dobrý nápad. Mimochodem, ideální způsob, jak někomu vyholit účet, je poslat mu pár tisíc po halířích. Poplatky za přijatou platbu jsou všude vyšší než za elektronický příkaz. Mám takový pocit, že CSOB dokonce právě kvůli poplatkům pro kontokorent zavádí extra účet. Zaplatíte někomu stovku a oni si strhnou poplatek hned dvakrát, jednou za příkaz a podruhé za převod z kontokorentu. Možná potřetí za převod toho poplatku.

8:45 odp.  
Anonymous SKO said...

Nehledě na výši poplatků v ČR mě Váš příspěvek opravdu zarazil.

Domnívám se, že jako zkušený obchodník nejen v USA znáte základní rozdíly mezi anglosaským a evropským bankovnictvím. Vliv historie je v tomto ohledu podstatným faktorem, které formují zdroje zisku pro banky.

Jednoduché srovnání cen dvou bankovních produktů bohužel nefunguje stejně jako Big Mac Index

3:33 odp.  
Blogger Basket said...

Vous avez un blog très agréable et je l'aime, je vais placer un lien de retour à lui dans un de mon blogs qui égale votre contenu. Il peut prendre quelques jours mais je ferai besure pour poster un nouveau commentaire avec le lien arrière.

Merci pour est un bon blogger.

10:33 dop.  

Okomentovat

<< Home