b

30.1.05

Mini je "in"

Málokdo si dnes asi vzpomene, že se v ranných dobách GSM používaly SIM karty v plné velikosti tak, jak je dostaneme v obálce od operátora. Dnes si z nich vyloupneme mini SIM kartu.
Mini
je prostě “in”. Na Mac mini se čekají i v San Francisku fronty, iPod mini nebyl k sehnání několik měsíců a BMW slaví s Mini One nečekaný úspěch. A na řadu přicházejí i mini kreditní karty. Z perforované karty si vyloupneme mini kartu a můžeme si jí přidělat třeba na klíčenku.

Do bankomatu to v Česku nepůjde, ale do samoobsluhy nebo na kolo s kreditkou na krku vyrazit můžeme...PS. Velikost mini karty je 6.5 cm x 4 cm.

Willmaker

Dnes jsme dostali jako bonus od firmy Intuit software s názvem Willmaker (český název pro nástroj na tvorbu závěti nás bohužel nenapadá). Balíček ale přišel v pravý čas. V posledním Reflexu jsme se totiž dočetli, že Geeklandia je ve stavu klinické smrti. A tak je nejvyšší čas připravit závěť. Končíme, jdeme instalovat Willmaker...

28.1.05

Jawbone

Asi žádný "gadget" tady v Geeklandii nevyvolal tolik očekávání, a ve výsledku tolik zklamání, jako Bluetooth handsfree. Pořídili jsme si jich postupně celou řadu. Od SonyEricsson HBH-10 v krásné plechové krabici, přes HBH-65 a Jabra BT 200, až po HBH-200. Ale z našich HBH-* dnes nepoužíváme ani jeden. Chyba totiž není v handsfree, ale asi v samotném konceptu:
  • Baterku je nutné dobíjet zvlášť a navíc vzhledem k nižší výdrži i častěji než vlastní telefon.
  • Kvalita hovoru je výrazně nižší než bez handsfree.
  • K hledání zvonícího telefonu po kapsách a taškách se přidává hledání podstatně menšího handsfree. A to navíc nevydává žádný zvuk.
  • Spojení mezi telefonem a hansfree se často nenaváže a výsledek je nutné kontrolovat při každém hovoru.

A tak jsme přešli na „kabelovou“ verzi handsfree of firmy Jawbone. Handfree to není úplně nejmenší, ale na tohle tady v Geeklandii slyšíme: "The technology in Jawbone is also being developed for DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency), where it's optimized to ensure communication clarity, even in the most hostile military environments."

27.1.05

Okénko do historie

Karel: Tak ty navrhuješ, Bušku, zrušit daně a přilákat tak kapitál.
Bušek: Přesně tak, Karle.
Karel: A na jak dlouho?
Bušek: Na dvanáct let, Karle. Na dvanáct.
Karel: Ale to je strašně dlouho. Někdo daně platit musí, Bušku!
Bušek: A co když zrušíme daně pouze pro cizí firmy? Domácí budou platit dál.
Karel: To zní jako dobrý nápad, Bušku. Zopakujme si to: Založíme Nové Město pražské a na dvanáct let tam zrušíme daně. Pro všechny s vyjímkou těch, co se tam přestěhují ze Starého Města. Někdo přece daně platit musí!

PS. 8. březen 1348 tedy můžeme považovat za den vzniku agentury CzechInvest.

25.1.05

Double whammy

Když jsme loni v Geeklandii zvolili NetBanku "Nejhorším softwarem roku", netušili jsme, že se o tento úspěch autoři znovu pokusí. Ale borci z "Živnostenské Banky" jsou zatím na nejlepší cestě k "double". Tahle Banka být realmente dobrá Banka.

24.1.05

Citát týdne

" Zlepšení stavu ovzduší jsme pocítili někdy v letech 1997 až 1999, ale nyní se situace opět zhoršuje," potvrdil zhoršující se situaci v Dětmarovicích jejich starosta Lumír Mžik. " V rámci selské zástavby máme pořízeno devadesát procent přípojek plynů, ale skutečně napojených je tak šedesát procent domů, a ještě o něco méně jich plynem skutečně topí. Lidé se vracejí k topení v lepším případě dřevem či v horším případě čímkoli, co hoří," Jedinou šanci na změnu vidí Mžik v tom, že by se používání ekologického paliva stalo cenově výhodnější než topení palivy neekologickými. Moravskoslezský deník - 21.1.2005

Komentář Geeklandie: Tak to půjde pane Mžiku asi těžko. Nic levnějšího než PET láhev plněná pilinami prostě není. To přece ví každý...

22.1.05

BYOKDM

“Bring your own keyboard, display and mouse”. Muž, který takto mluvil, stál se vzpřímenou hlavou před vraty domu, v nichž se do soumraku bělala ženská postava. Hleděl na ni svýma temnýma, pátravýma očima. Byl vysoký a štíhlý, štíhlejší ještě ve svém přiléhavém sametovém kabátci a v úzkých nohavicích. Jeho ruce byly drobné a jemné, jako ruce paní. Neměl při sobě ani zbraně ani hole, ač se zdálo, že přichází zdaleka, po cestách, jež vždy jisty nebyly.

Viktor Dyk pro Geeklandii, MacWorld, San Francisco, 11. leden 2005