b

29.4.05

Kdo jsou Habáni?

V pondělí jsem letěl do Bruselu a cestou jsem koupil svým kolegům láhev vína z Habánských sklepů. K láhvi vína jsem chtěl ještě přidat historku o Habánech (kdesi v podvědomí mám uloženo, že Habáni přišli z Francie a vyráběli Fajáns). Nemohl jsem si ale na nic konkrétního vzpomenout a tak jsem ze svého mobilu poprvé využil službu Google Mobile. Během několika vteřin jsem měl k dispozici kompletní historii Habánů. Tady je její zkrácená verze:

Habáni byla sekta německých křtěnců neboli anabaptistů založená roku 1521. Žili ve společných domech tzv. Haushaben a křtili zásadně až dospělé, čímž se dostávali do sporu s církví katolickou i reformační. K nám přišli ze Švýcarska a na Moravě žili až do období Bílé Hory - do roku 1622. Pak se odstěhovali na Slovensko a odtud do Spojených států.

Zajímavé je ovšem to, že v USA se Habáni nazívají Amish. Mluví tzv. Pennsylvania Dutch (není to Vlámština ale dialekt němčiny, zkomolená Deutch). Dodnes žijí svým zvláštním způsobem tak, jak to bylo zobrazeno ve filmu Petera Weira Svědek s Harissonem Fordem. Přiznám se, že by mě nikdy spojení mezi Habány a Amishi nenapadlo. Takže až někdy pojedete do Států, můžete se v Pennsylvánii podívat, jak u nás kdysi žili Habáni (tady najdete víc informací kam jet).


PS. Pokud někdo ze čtenářů uhodne, kdo se krčil pondělí ráno v letadle do Bruselu v ekonomické třídě na sedadle 15D, dostane od Geeklandie láhev červeného vína z Habánských sklepů.

28.4.05

Syndrom prezentace naruby

aKB píše o tom, že za pět minut usne u každé prezentace (syndrom prezentace). Nedávno se mi v Japonsku stal podobný případ. Ale jaksi naruby:

Měl jsem přednášku pro našeho japonského partnera, stejnou prezentaci jsem předváděl ten den popáté, byl jsem strašně unavený ze změny času (viz jetlag), japonští posluchači nehnutě naslouchali, na plátně se promítaly podobné obrázky ...

systinetjapan

... v místnosti bylo ticho a šero, tlumočnice tlumočila a mě se chtělo strašně, ale strašně spát. Začaly mi padat víčka, dělal jsem větší a větší přestávky ve větách. A tak chybělo jenom málo a usnul bych uprostřed vlastní prezentace. Příště si sebou určitě vezmu sirky pod oční víčka...

27.4.05

Evoluce

Představte si, že si jdete koupit nové boty a ve dveřích vám místo pozdravu prodavačka oznámí, že vaše současné boty by nosil jedině dinosaurus. Asi se otočíte a půjdete jinam.

Pokud jste uživateli MS Office, musíte si na takové jednání zvyknout. Po celém světě teď totiž běží reklamní kampaň, ve které jsou uživatelé Office 97 a 2000 vydáváni za dinosaury. A přesto asi nepůjdete jinam a radši zaplatíte za Office 2003. A začnete spořit na další verzi. Microsoft tomu říká evoluce. Já bych to nazval monopolem...

26.4.05

Spyder2

Již delší dobu jsem měl dojem, že můj LCD monitor nezobrazuje barvy tak, jak by skutečně měl. Zkoušel jsem ho zkalibrovat pomocí software Adobe Gamma, ale nebylo to ono. A tak mi nedávno přistál na stole balíček s kolorimetrem Spyder2.
Spyder2_3

Instalace software byla velmi jednoduchá a tak jsem mohl hned začít s kalibrací. Nechal jsem monitor hodinu zapnutý, aby se stabilizovaly barvy, připojil jsem Spyder2 k počítači a přiložil jsem ho k monitoru. Kalibrace trvala asi deset minut, během kterých se na monitoru zobrazovaly nejrůznější odstíny barev. Kalibrační software potom vytvořil ICC profile pro mojí videokartu a mohl jsem kolorimetr odpojit.

Výsledek překonal má očekávání. Fotky ve Photoshopu jsou sytější a realističtější. A tak se můj "workflow" rozrostl o další přírůstek - Spyder2.

24.4.05

Shaken, not stirred

Je neděle večer a tak je čas psát pro změnu o něčem "Low-Tech". Typickým příkladem je americká pračka.

Pro Evropana je setkání s pračkou ve Státech výletem do poloviny minulého století. Běžná americká pračka je totiž jakýsi velký hrnec s poklicí nahoře, který sebou mele ze strany na stranu a tak se snaží prádlo trochu protřepat. Doba mletí praní se ovládá jedním mechanickým knoflíkem, který většinou vypadá takto:

washer-cycle-switch

Teplotu vody je možné nastavit na tyto tři kombinace praní a máchání: (teplá/studená, vlažná/studená a studená/studená:

washer-temp-speed

A posledním knoflíkem se ovládá množství vody:

washer-level-switch

Účinnost takové pračky si můžete jednoduše vyzkoušet i doma. Napusťte si kbelík vody (teplé, vlažné nebo studené), dejte do něj špinavé prádlo a asi 10 minut s ním otáčejte ze strany na stranu. Je jasné, že to nemůže fungovat a ani to také nefunguje. A tak stále více Američanů podstupuje "paradigm-shift" a kupuje si "High-Tech" evropské pračky.

22.4.05

Je Systinet česká firma?

Na Živě se nám rozběhla "živá" diskuse na téma "Je Systinet česká firma?". Posuďte sami:

Celkem máme ve firmě skoro 140 lidí a z toho je asi 80 v Česku. Takže jsme česká firma. Sídlo firmy je ovšem v Massachusetts a tak jsme asi firma americká. Firmu ale založili tři Češi a jeden Američan - znamená to snad nakonec, že jsme firma česká? Možná, kapitál je však americký, nápady české a zákazníci jsou v naprosté většině v USA. A tak se mi zdá, že skutečný původ naší firmy zůstane neobjasněn.

V dnešním světě je to naštěstí úplně jedno. IT je globální trh a původ firmy může maximálně sloužit k filozofickým úvahám typu East vs. West...

21.4.05

DS versus PSP

Překvapivě má Nintendo DS na Amazon.com v průměru 4.5 hvězdiček z 5 možných a Sony PSP jenom 3.5 hvězdiček. Zdá se, že generace vyrostlé na Super Mário jsou loajální Nintendu.

Já osobně obcházím mlsně okolo PSP a Dual Screen mě zatím vůbec nevzalo. Jaké jsou preference čtenářů Geeklandie?

19.4.05

Ext. 9020

V neděli ráno jsem jsem vytočil na svém VoIP telefonu interní číslo mého kolegy Radovana Janečka - ext. 9020. Můj klient provedl lookup na naší ústředně Asterisk a našel IP adresu jeho VoIP telefonu. Radovanovi zazvonil telefon a hezky jsme si popovídali. Nic nás to nestálo, šlo přece o interní hovor. A tak by asi nebylo o čem psát, kdybych já nebyl v hotelu v Los Angeles a Radovan v hotelu v Redmondu...

18.4.05

Reklamka Geeklandie: Systinet @ DISA

Až bude příště americká armáda dělat inventuru zbraní, plánovat logistiku nebo počítat výplaty, tak už možná bude používat české technologie. Získali jsme nedávno od Defence Information Systems Agency jednu z největších zakázek v oblasti SOA. Více si o tom můžete přečíst na stránkách Computerwordu a na ZDNet.

16.4.05

Mekka

Svatým místem Islámu je Mekka. Křesťanství má Betlém a Golgotu. My z Geeklandie máme podobné místo tady v Kalifornii: Fry’s Electronics. Jde o supermarket na elektronické komponenty, počítače, a gatgets obecně. Potkáte tady podnikatele s nákupními košíky, ve kterých se krčí zárodky budoucích hardwarových firem, programátory, kteří si zaskočili pro novou myš, tatíky s notebooky nebo “mp3-junkies”, co si jdou koupit iPod Shuffle. Celkem má Fry’s v nabídce asi 50 000 položek a o většině z nich nemá normální smrtelník ani ponětí.

Vždy, když jsem v Kalifornii, si najdu čas na návštěvu Fry’s a nikdy neodcházím s prázdnou. V igelitce se mi většinou houpe krabička s nápisem Bluetooth, Wifi, USB nebo FireWire. Svaté místo se prostě musí podporovat...

14.4.05

Green Parkway

Prahu mám moc rád. Moje nejoblíbenější místo v Praze není ani gotická kategrála nebo barokní kostel. Nejkrásnější část Prahy pro mě začíná za Vyšehradkým tunelem směrem na jih. Je to Podolské nábřeží. Praha se tam dostává ze sevření středověkých uliček a začíná být moderním městem. Prahou první poloviny dvacátého století!

Po levé straně stojí nadčasové budovy podolské vodárny, po pravé straně teče Vltava a po ní se prohání veslaři. Je tam náhle více světla a zdejší čtyřproudá ulice by se v anglosaských zemích určitě nazývala Green Parkway.

Když tudy jedu, představuji si jak těžké by asi bylo tuto „parkway“ každou neděli zavřít pro auta a pustit tam pouze rodiny na kolech nebo kolečkových bruslích. Prostě jak posunout Prahu konečně do jednadvacátého století.

13.4.05

Středa 13. dubna

Včera jsem byl celý den v Tokyu a byla středa 13. dubna. Dnes jsem celý den v San Franciscu a je zase středa 13. dubna. Začínám mít strach, že se někde zasekl čas a že už mě čekají jenom středy 13. dubna. Jsem tedy moc zvědavý, jaké datum budu mít zítra ráno na hodinkách. Třináctku???

12.4.05

Tokyo, Japan, Vinohradská 190

Díky VoIP a broadbandu se tady v hotelu cítím jako v kanceláři Systinetu na Vinohradské ulici. Softwarový VoIP klient na mém počítači se přihlásil jako pobočkový telefon na náš Asterisk do Prahy a tak odsud volám po Praze za stejnou cenu jako z Vinohradské. Ještě kdyby někdo našel podobné řešení na časový posun!

11.4.05

Welcome to Japan: Oblast Tokia zasahlo silne zemetreseni

ČTK - Oblast Tokia zasahlo dnes rano v 07:22 mistniho casu, tedy v 00:22 SELC, zemetreseni o sile 6,1 stupne Richterovy skaly. Prvni zpravy nehovori o rozsahu skod, ci zda doslo k nejakym obetem na zivotech. NHK ale informovala, ze dve startovaci drahy ne mezinarodnim letisti Narita pobliz Tokia byly uzavreny, aby specialiste proverili jejich stav. Podle stejneho zdroje seizmicke pristroje lokalizovaly epicentrum otresu, ktere trvaly asi deset vterin, do hloubi asi 60 kilometru pod zemskym povrchem, a to do oblasti Ciba severovychodne od Tokia.

V 7:00 místního času jsem přistál na letišti Narita, což je asi 10km od oblasti Ciba. Trvalo mi přibližně 15 minut než jsem prošel pasovou a celní kontrolou. V 7:22 začalo zemětřesení. Nikdo nekřičel, nevznikla panika a za 10 vteřin bylo po všem. Welcome to Japan...

PS. Earthquake Severity


Richter Earthquake
Magnitudes Effects

Less than 3.5 Generally not felt, but recorded.

3.5-5.4 Often felt, but rarely causes damage.

Under 6.0 At most slight damage to well-designed buildings.
Can cause major damage to poorly constructed buildings
over small regions.

6.1-6.9 Can be destructive in areas up to about 100 kilometers
across where people live.

7.0-7.9 Major earthquake. Can cause serious damage over larger areas.

8 or greater Great earthquake. Can cause serious damage in areas several
hundred kilometers across.

9.4.05

Velký Svar Industries

Animovaný film Roboti (Robots) připravuje nejmenší diváky na realitu hi-tech trhu. Nechci tady nikomu zkazit požitek z filmu a tak prozradím pouze základní zápletku:

Monopolní výrobce robotů Velký Svar Industries (podobnost s Malý Software Corporation je určitě zcela náhodná) se rozhodne změnit svoji „maintenance policy“ a pro své produkty přestane dodávat náhradní díly. Jedinou možností, jak opravit stávající roboty, je obávaný „upgrade“. Roboti se začnou opravovat sami stylem “open source” a tak musí CEO Velkého Svaru přitvrdit! Jak to vše dopadne, se dozvíte v kině...

8.4.05

Systinet : Big in Japan

V neděli odlétám na cestu kolem světa: Systinet 2005 World Tour. Nejdříve zamířím do Tokya, kde budu do středy. Původně jsem měl pak letět z Tokya do Seoulu, ale místo toho zamířím do San Franciska. Dále na mě čeká Los Angeles, New York, Boston a Londýn.

Nikdy jsem ještě v Japonsku nebyl, ale od příštího týdne bude Systinet "big in Japan". V Tokyu budeme totiž podepisovat distributorskou smlouvu s významnou japonskou softwarovou firmou. Určitě bude o čem psát...

7.4.05

Blueberry goes to Valley

Blueberry píše o svém výletu do Silicon Valley a tím mi připoměl moje pocity z prvního výletu do Kalifornie. Asi v roce 1986 jsem byl v Praze na přednášce HP o minipočítačích a tak jsem se dostal do jejich marketingové databáze. Od té doby mi na kolej chodily obálky z měst s exotickými jmény jako Sunnyvale, Mountain View, Santa Clara, Palo Alto nebo Menlo Park. Až v roce 1993 jsem zjistil, že Sunnyvale není slunečné údolí, v Menlo Parku už nejsou parky a z Mountain View nejsou žádné hory vidět. Přesto se mi v Kalifornii vždy líbí.

PS. Pro mě mají upravené trávníky v Bay Area toto poučení: Jednu věc potřebuje Česko více než nového premiéra: více zahradníků (foto)...

iPod Shuffle aneb asi nejsem Homo economicus

Ekonomická teorie nás učí, že člověk je Homo economicus. Jednáme racionálně a v danných podmínkách se na základně dostupných informací snažíme maximalizovat naše "well being". To bych si ale nesměl pořídit iPod Shuffle. Zde je seznam jeho nedostatků:
  • chybějící display
  • bílá barva se rychle špiní
  • vypínač na zadní straně je těžké nastavit do střední polohy
  • chybí podpora pro playlisty
  • atd. atd. atd.

Existuje celá řada flash-memory MP3 přehrávačů lepších než iPod Shuffle. A pokud tedy chcete maximalizovat vaše "well being", pořiďte si jeden z nich. Na základně dostupných informací, jako Homo economicus...

5.4.05

Job @ Systinet

Ze Systinetu se nám pomalu stává globální firma, počet našich zákazníků rychle roste a tak musí růst i naše R&D oddělení. Část vývoje teď máme v jihovýchodní Asii (zejména nástroje), ale v Praze je skutečné jádro našeho vývoje.

Takže pokud vás zajímá XML, Semantic Web, WS*, REST, J2EE nebo Corba, chcete se dozvědět něco více o našich budoucích produktech "BlueSky", "Blizzard" nebo "Heatwave" a máte chuť pracovat se zákazníky typu US Navy, CitiGroup nebo Orange, tak se mi prosím ozvěte na email: roman zavináč systinet.com.

PS. Pokud máte firmu nebo produkt v této oblasti a máte zájem o spolupráci se Systinetem, ozvěte si mi také...

4.4.05

VoIP - zkušenosti z praxe

Na Marigoldu se o weekendu diskutovalo o mém VoIP postu. A tak dnes popíšu naše zkušenosti s používáním VoIP za posledních 3 roky.

Omyl č. 1 - VoIP je méně kvalitní než POTS (Plain old telephone service)

Záleží na kodeku a dostupné šířce pásma. Tady v Systinetu máme 3Mbps spojení na GTS a za poslední 3 roky se stalo možná jednou nebo dvakrát, že mi při hovoru vypadlo několik paketů. V Bostonu si něco podobného vůbec nepamatuji. Pro jeden hovor je vyhrazeno 90Kbps a tak je kvalita hovoru daleko vyšší než POST. Často se stává, že osoba na druhé straně nechce věřit, že nevolám z Bostonu.

Omyl č. 2 - VoIP je méně spolehlivý než POTS

Před několika měsící Bostonem proběhla bouře a napršelo do naší budovy. Všechny normální telefonní linky přestaly pracovat a byli jsme odkázáni na GSM a VoIP. Navíc, pokud není konektivita na naší ústřednu, přepojí VoIP provider spojení na mobilní telefon nebo jiné dostupné číslo (viz relé v jednom z komentářů na Marigoldu). Také se spolehlivostí ústředen to není moc slavné - za poslední 3 měsíce nám několikrát odešel zdroj v ústředně od Alcatelu. Z naší zkušenosti je VoIP minimálně stejně spolehlivý jako POTS - a proto naše rozhodnutí na VoIP přejít.

Omyl č. 3 - Voice a IP se k sobě nehodí

Tato diskuze se mohla vést před několika lety. Dnes už je jasné, že VoIP je budoucnost telefonie a každá telekomunikační firma má v plánu kompletní přechod na VoIP. Není totiž výhodné přenášet data a voice odděleně a udržovat a spravovat na to dvě nezávislé sítě. A již dnes se celosvětově přenese větší objem dat než voice.

PS. Odpovědi na některé otázky na Marigoldu:

Jak připojit analogové telefony k VoIP?

Analogové telefony už nepoužíváme, ale ve speciálních případech kdy musíme zanechat analogový telefon (speakerphone), použijeme převodník ATA (Analog Telephone Adapter).

Co s číslem v Česku?

Pro hovory po Česku zatím používáme ISDN připojení do naší Asterisk ústředny (ústředna sama na základě Least Cost Routing určí, kam hovor spojovat). Určitě existují firmy poskytující VoIP bránu v Česku - ideálně to pro nás jednou bude dělat třeba GTS. Pak nebudeme ISDN potřebovat a do firmy povede pouze IP spojení.